یادداشت های سینمایی

نگاهی به آثار سینما - تلویزیون - تئاتر

همکاری در فروش فایل میهن همکار
Google

در اين وبلاگ
در كل اينترنت
وبلاگ-کد جستجوی گوگل

آخرین نظرات

اگر تمایل دارید در خبرنامه ی ما عضو شوید . ایمیل خود را در کادر های زیر وارد کنید و سپس روی عضویت کلیک کنید . .

در ادامه مطلب نقد فیلم «راز» را میخوانیم که نویسنده ی آن هادی حق پرست است و خود او این مطلب را در اختیار ما قرار داده است ...

در جستجوی عنوان مقاله در خاطرم یاد عنوان مقاله نقد سید مرتضی آوینی به فیلم هامون افتاد که با این عنوان آغاز شد: چرا جهان سومی ها هامون می سازند؟

و علت این یادآوری خاطرم به این علت بود که همیشه تنها جهان سومی ها فیلم هایی نظیر راز را تماشا و باور می کنند و از خود پرسیدم چرا جهان سومی ها راز تماشا می کنند؟

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

به نام خدا

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

وای، بدون مقدمه سراغ اصل مطلب رفتیم!

راستش مدت ها بود که مشتاق دیدن مستندهایی نظیر راز بودم و دوست داشتم کشف کنم که فیلم هایی این چنینی و از این دست کتاب ها و مقالات چه نسبتی با حقیقت دارند و برای ارائه و بیان مضمون از چه قالبی استفاده می کنند؟

فیلم مستند راز می تواند با عوام بسیار قوی ارتباط برقرار کند و به ظاهر بیانی صادقانه و دلسوزانه دارد. و علت این که آن را به ظاهر می بینم را در ادامه خواهم گفت.

راز فیلمی خوش ساخت است و از نظر فنی فیلمی قوی ست، و البته در ایجاد شخصیت برای کسانی که با آن ها مصاحبه می شود هم همچنین. و این خود باعث شده که مخاطب رفتاری منفعلانه در برابر یک فیلسوف یا فیزیک دان کوانتوم و ... پیدا کند . این عمل کاملا از پیش تعین شده است.

این که صدا وسیمای مان در بسیاری از مواقع فیلمی را بدون شناخت و تحلیل صحیح آن را پخش می کند برایم چیز تازه ای نیست اما یکی دیگر از این فیلم ها همین فیلم مستند راز است که در سینما ماوراء(!) شبکه 4 پخش شده است.

در اولین نریشن و جمله فیلم با صدای آن خانم می شنویم:

(( یک سال پیش زندگی من مثل ویرانه ای در اطرافم بود))...!

او در ادامه می گوید: گوشه چشمی از یک راز عظیم به من نمایان شد!)) ما که می دانیم این عالم سراسر همه راز است اما کجا راز در بیان می آید؟

راوی داستان از ابتدا واقعیات زندگی اجتماعی و خصوصی خود می گوید که برای همه انسان های این کره خاکی اتفاق افتاده است، و یا ممکن است پیش بیاید، و به قول حکیم شهیدمان از سنت های تغییر ناپذیر آفرینش است. که این خود می تواند یک اجبار تلقی شود در برابر این که سخن اصلی فیلم این است که ذهن انسان همه اتفاقات و پدیده ها است. و هیچ جبری در محیط اطراف ما و در زندگی بشر وجود ندارد!

آیا همه کسانی که در این دنیا موفق بوده اند، از ابتدا خود آگاه بوده اند؟

آیا از ابتدا می دانستند و آگاه به این راز(!) به موفقیت رسیده اند؟

کسی نیست که بگوید من هیچ فکر نمی کردم که روزی به این موفقیت برسم؟

راوی در آغاز فیلم با بیان این واقعیات سعی در ایجاد تشنگی در مخاطب دارد که البته موفق هم می شود و پس از آن محتوای از پیش تعیین شده خود را بدون مقاومت و تفکر کردن بیننده در ذهن او جای می دهد و مخاطب بدون گارد گرفتن طبیعی در مقابل فیلم های مستند، آن را می پذیرد.

این فیلم، فیلمی تبلیغاتی است نه یک فیلم مستند علمی! فیلمی که خود را با موسیقی دنبال می کند و در ابتدا سعی دارد با نماهای کوتاه مصاحبه و زیرنویس کردن درجه علمی(!) مصاحبه شوندگان گوش و چشم ما را از تفکر بسته و سپس سخن را باز گوید.

در فیلم ادعا می شود که افرادی مانند افلاطون، شکسپیر، بتهوون و هوگو و ... از این راز با خبر بودند!

حال جدای از این همه در این بزرگان باید شک کنیم یا این سخنان؟

باید به نام زیرنویس شده در مصاحبه ها توجه داشت که باز هم قبل ازز بازگوکردن سخن اصلی فیلم یک نوع ماساژ فکری و آمادگی ذهنی برای شنیدن آنچه نمی دانیم ایجاد شود. و در هیچ جای مستند این گفته نمی شود که اثبات این ادعا از کجاست که این متفکران از طریق آن راز را دریافتند؟

مستند راز، به شدت از اومانیست و سوبژکتیویسم رنج می برد و آنگاه اومانیستی که از دکارت نباشد را مبنا قرار داده است. این فیلم در ساحت روانشناسی مردن به سر می برد و غایت بشر مردن را ابتدای عالم ناسوتی تصور می کند. این فیلم به صراحت سوبژکتیویسم را نه با مباحث علمی و معرفتی، بلکه با ادعا و تیترهای جذاب و خوش رنگ نهادینه می نماید و ذهن انسان را سوژه عالم قرار می دهد. در این مضمون انسان با ذهن خود، به عنوان سوبژه در عالم و همه طبیعت را ابژه، قرار داده و انسان قادر است با ذهن خود هر آنچه اراده می کند را رقم بزند.

درب پراکتور، که به نام فیلسوف معرفی می شود، اولین کسی است که با او مصاحبه صورت می گیرد و ظاهرا او از نتیجه فیلم و سوالاتی که قرار است از او پرسیده شود و همچنین از گفتارها و پاسخ های دیگران هم آگاه است و در این کدام فیلم ساز علمی شک نمی کند؟

مگر نه آن است که در فیلم سازی پژوهشی و علمی همه چیز با پرسش و پاسخ و جستجو به نتیجه می رسد؟

پس آزمون و خطای این فیلم کجاست؟

دکتر جووتیالی، دومین شخصی است که مصاحبه می کند و به عنوان متخصص متافیزیک معرفی می گردد و می گوید:

شما می توانید هر چه که می خواهید باشید، و یا انجام دهید، یا داشته باشید!

بله، درست است که انسان در دنیا مختار است و از قوه ی اراده و اختیار برخوردار است اما آیا کسی در این دنیا مدعی این است که هر چه می خواهد و آنچه را خواسته داراست؟

آیا جز خداوند کسی دیگر چنین قدرتی دارد؟

نگاه اومانیستی این مستند فاش می شود و این که انسان خداست و از قدرت بی نهایت برخوردار است و البته اختیار مطلق! انسانی با عقل ناقص! مگر کسی می تواند ادعا داشته باشد که من در طول زندگی ام حتی یک اشتباه نکرده ام؟ پس چگونه عقل ناقص نیست؟

انسانی که می خواست با تفکر کانت و هگل و دکارت و جان لاک روی زمین باری خود بهشتی بسازد(!) غافل از آن که این کره خاکی پلی نیست و کیست که روی پل خانه بسازد؟ و این گونه جز جهنم برای خود رقم نزد.

و سپس با منولوگ های یک طرفه و پشت سرهم آمال و آرزوهای حقیر دنیایی و سکولار ی را نام می برد تا گوش هایمان به طبع نیز شود و اماده شنیدن بدون تحلیل درست.

در چه خانه ای دوست دارید زندگی کنید؟

دوست دارید میلیونر باشید؟

چه شغلی را دوست دارید داشته باشید؟

و... .

و تنها راه کارشان هم به زبانی ساده این است که هر چیز را که می خواهید داشته باشید فقط آن را دوست داشته باشید، یعنی بفرمایید خانه روی پل!

اگر انسان همیشه خود را در معرض دیدگاه مثبت برای دیگران قرار دهد تا بتواند محیط پیرامونی خود را به گونه ای دلخواه رقم بزند، که نمی تواند بزند؟! این گونه آن ها برای اطرافیان مخاطب خود و مطیعی می شوند نه برای خود. این گونه زیستن یعنی برای دیگران زیستن و ((من)) دیگران بودن.

نه برای خدا بودن، که همه این بودن ما از اوست... .

البته نمی خواهم این را انکار کنم که اساس تمام امور باور است، و این شک است که انسان را از درد و رنج هزار تکه می کند، (سید مرتضی آوینی).

اما این ((باور)) تنها از قلب متحقق می شود و نه از ذهن!

نویسنده : هادی حق پرست

نظرات  (۱۷)

من فکر میکنم اصل ادعاشون درسته. حالا مونده ما چه نوع استفاده ای بکنیم. چکیده حرفهای اونها در یک کلمه خلاصه میشه: تمرکز. ولی جزئیات مطالب رو با عقاید خودشون تلفیق کردند. اگر من و شما هم بودیم، همین کار رو میکردیم. مثلا از این جمله و روایت معروف استفاده میکردیم که الاعمال بالنیات... بهتره مساله ای رو که مفید و قابل استفاده هست بیرون بکشیم و بقیه رو بذاریم کنار. مگر غیر از اینه که برای کارهامون تمرکز لازمه؟ برای انجام تمام کارهای فکری و عملی... حتی برای نمازی که میخونیم تمرکز لازمه. حضور قلب.... حضور ذهن... اینها همه یعنی تمرکز.  اینکه انسان محور هستند رو رد نمی کنیم. مساله اینجاست که اونها به قدرت ذهن و تمرکز اشاره میکنند (اما در چارچوب عقاید خودشون). رد کل حرفهای اونها مثل این می مونه که بگیم برق رو ادیسون کشف کرده پس......

مادر اسلام هم داریم که انسان دو نوع سرنوشت داره قضاوقدر

قضا خواست خدا و قدر انچه که انسان خود رقم می زنه . با سازندگان این فیلم کاری ندارم که کمی اغراق کردند اما محتوای این فیلم کاملا علمی و ثابت شده است . ما توی اسلام تلقین داریم نه ؟ اصلا یه ایه قران داریم که خدا سرنوشت گروهی رو رقم میزنه که خودشون سرنوشتشونو رقم نزدن!!! همه اینا یعنی چی ؟
اغراق این فیلم هم از این نظره که اونا قضا رو در نظر نگرفتن . والبته اگه کمی مطالعه دینی داشته باشیم میبینیم که انچه که ما دعا میکنیم و میخوایم اگه صلاح ما باشه اتفاق می افته و اگه نه هم خب نه! چون خدا خوبی ما رو می خواد و برخی مواقع انچه اتفاق می افته که مادوست نداریم اما به نفعمونه !
حالا اینی که ما دوست نداریم میتونه قبض جریمه باشه ؟ میتونه یه نمره بد امتحانی باشه؟ مسلما نمیتونه اینا خواست خدا باشه . میتونه به هم خوردن یه نامزدی یا حتی کنسل شدن یه مسافرت باشه اون وقت میتونیم بگیم خدا خواسته قسمت نبوده .
نمیخوام خیلی حرف بزنم چون هم حوصله ندارم بنویسم هم شما حوصله ندارین بخونین ولی لپ کلام اینه که این فیلم در مورد قدره و در قدر و قدرتی که انسان در تغییر سرنوشت خودش داره هیچ گونه شکی نیست!
با نظر من همه مطالب فیلم راز صحیح نیست. به چند دلیل که مهمترین اونها اینه که ما براساس فرهنگ و آیین خودمون به قضیه نگاه می کنیم درحالیکه اونا مطابق با فرهنگ مصرف گرایی آمریکایی این فیلم رو ساختند. و نه برای اینکه من و تو رو حتما پولدار کنند. بلکه برای اینکه این فیلم فروش بالایی داشته باشه. اینکه مثلا جک کانفیلد از گویندگان فیلم راز خودش تو کتابش نوشته که به اسراییل سفر کردم و درجایی نوشته که من دریک هتل به یه خانمی کمک کردم و ... بعد فهمیدم عضو ارشد یک سازمان صهیونیسیته ... ممکنه بشه حدس زد این فیلم برای اهداف خاصی ساخته شده.
اما نکته خیلی مهم اینه که ما مومنین با فرهنگ زیبای خودمون باید بتونیم بهترین و صحیح ترین قسمت های آموزشی این فیلم رو بگیریم و عمل کنیم. و بقیه رو هم به صورتی صحیح و گویا با زبان جوان امروزی شفاف سازی کنیم. و به جوونا نشون بدیم که چه بخشهاییش خوبه و چه بخشهاییش بوی توطئه می ده.
در کل انتقادی که به دوستان دلسوزمون دارم , اینه که به روش حرفه ای خود سازندگان راز , فیلمی زیبا و جذاب بسازید و یا کتاب و مقالات جالبی تولید کنید که فارغ از تند روی و جبهه گیری هیجانی , به صورتی حرفه ای تر راهنمای ما مسلمونا باشه.
قسمت های خوب این فیلم از نظر من:
- مثبت اندیشی
- کنار آمدن با دیگران و محیط
- تمرکز بر چیزی که می خواهی و نه چیزی که نمی خواهی
- وقت گذاشتن برای خود
- ایجاد اهداف مادی و معنوی (بدون در نظر گرفتن مثال های مادی فیلم...)
- جذب همه چیزهایی که دوست داری حتی روش بدست آوردن اونا.
- پاسخی برای برخی از حوادث و اتفاقات میده. (فقط برخی...).

قسمت های غلط این فیلم از نظر من:
- تاکید مبالغه آمیز درباره خود انسان به جای خدا همراه با خود انسان
- مبالغه در قدرت ذهن. تا آنجا که همه چیز توسط ذهن آفریده می شه.
- پاسخ نمی ده که اگه چند نفر باهم چیزهای متضاد رو تصور کنند در یک زمان چه اتفاقی در اون محیط می افته. اینجا بحث حسابی پیچیده می شه.
- پاسخی منطقی برای دفعاتی که اون خواسته برآورده نمی شه. حتی زمانی که به صورت طولانی روی اون موضوع همراه با احساس قوی متمرکز می شی.
پاسخ:
ممنون  از نظر شما  .

با سلام

جناب آقای حق پرست شما که هر طور که دوست داشتید این فیلم رو نقد کردید آیا علم متافیزیک رو مطالعه کردید؟ آیا تا حالا برای شما لحظات تلپاتی اتفاق نیفتاده ؟ از شما میپرسم شما و دوستانی که به طرز تفکر اروپائی ها و امریکائی ها توهین می کنید در سرتاسر این فیلم از دهان تمام کسانی که مصاحبه شدند توهینی علیه مسلمانان شنیدید؟ آیا غیر از اینکه بود که مدام از خدا مدد خواسته بودند؟ مدام امید می دادند؟ از تمام کسانی که در بدترین شرایط و بحران های زندگی بودند میخواستند که اول آرامش را برای خود ایجاد کنند و اگر با کسی مشکلی یا دعوایی داشتند تشویق می کردند که برای دشمن خودشون هم دعاهای خیر کنند؟ شمایی که ایراد می گیری تا به حال چندین نفر را با کلمات زیبای خود از رنج کشیدن نجات دادی به چند نفر امید دادی ؟ این فیلم انسان رو تشویق میکنه که به غیر از خدا از دیگری طلب نکند و در حق کسی کار خلافی انجام ندهند مگر پیامبر ما و ائمه هم همین رو از انسان نخواستند در قسمتی از این فیلم گفته میشه که ارزوهاتون رو برای کسی نگید و برای خود نگه دارید تا زمانی به مرحله ظهور برسه خوب پیامبر هم در یکی از احادیثش که همین رو گفته ایشان می فرمایند: سینه هایتان را گورستان آرزوهایتان قراردهید که اگر تفسیر این حدیث رو بخونید میفهمید چرا و تمام افراد این فیلم هم همین پیغام را داشتند اما به زبان دیگر نمیدونم چرا ما ایرانی ها دوست داریم دیگران را فقط تحقیر کنیم و یکطرفه به قاضی نریم شما یکسره به سراغ انتقاد از این فیلم رفتید بدون اینکه علم متافیزیک و اسرار عالم غیب رو بررسی کنید اگر این فیلم همش یاد میداد که به هر کس هر بلایی به سرت آوردن به جای اینکه براش آرزوی خوبی داشته باشید بگه برید باباشو در بیارید خوب بود تمام فیلم دعوت به آرامش شده و صبر بر برآورده شدن آروزها و عدم انتقام گیری از دشمنان و اینکه طلب آرزوها از خداوند و اینکه کسانی که به آروزهاشون نمیرسن داشتن کینه از دیگران و حسد و اینکه خدایی که به دیگران بهترین نعمت ها رو داده به شما هم می تونه بده پس ازش طلب کیند که در صورت صحیح ارزو کردن شما هم به ارزوهایتان خواهید رسید اینها چیزهایی نیست که در بیشتر احادیث از تمامی ائمه داریم البته به صورتی دیگر و اینکه در این فیلم میگه اگر به ارزوهایتان نرسیدید ناامید نشوید که شاید خدا بهتر از ارزوتون بهتون میخواد بده این رو پیامبر هم گفته که اگر چیزی رو که خدا به شما نمیده حتما صلاحی در اون هست

مخلص کلام من این فیلم رو نه رد و تائید می کنم اما وقتی این فیلم رو دیدم در اون احادیث اسلام رو دیدم که به زبان دیگر و با کلماتی دیگر روایت می شوند و اینکه خیلی ها رو من میشناسم که در اوج ناامیدی با این فیلم امید تازه ای گرفتند و آقایی رو میشناسم که میخواست از شخصی انتقام بگیره اما بادیدن این فیلم منصرف شد و دوباره برای پولی که از دست داده بود به ناحق تلاش دوباره کرد در محل کارم تعداد زیادی از این اشخاص رو میشناسم که با دیدن این فیلم طرز فکرشون عوض شده و از لحاظ روحی بهتر شدن اگر چه به اون عالم رویاهاشون نرسیدن اما از بین هم نرفتن و غیر از این نیست که نزد خدا عزیز است کسی که امید را به بنده ای بازگرداند حتی با یک نگاه.


لپپ کلامشون تفاوت انسان بادیگر موجودات بود قدرت آفریدن..اینکه انسان محکوم به ذلتو نداری نیست و با تکیه بر یک قدرت بی پایان (خداوند)میتونه به سعادتمندی برسه..شایدهم برعکس..بالاخره دارای اختیاره..مهم نیت وهدف انسانه.واعتقاد راسخ برای رسیدن به آن هدف...

دربیابان گربه شوق کعبه خواهی زد قدم......سرزنشها گرکند خارمغیلان غم مخور
۲۳ آذر ۹۳ ، ۲۳:۱۶ کیانوش نادری
املایه کلماتت تو حلقم
به نظر من شما قبل از نقد این فیلم یه کم درباره متافیزیک مطالعه کنید، شما فقط میخواین مخالفت کنید چون مسلمونی و اونا مسلمون نیستن، چون امریکایی هستن باید باهاشون مخالفت کرد?? چون حرفی میزنن که شما ازش بی اطلاع هستی باید باهاشون مخالفت کرد?? این فیلم توی سرتاسر جهان پخش شده نه فقط واسه ایران. در ضمن بهتر بود نظر کارشناسی متخصص های بزرگ دنیارو درباره این فیلم میخوندین بعد نظریه میدادین، متاسفانه فکر شما و امثال شما باعث بعضی از مردم هیچ تحقیقی درباره موضوع فیلم نکنن و چشم و گوش بسته حرف شمارو قبول کنن، ولی ای کاش ما ایرانیها یاد میگرفتیم درباره هرچیزی فکر کنیم و تحقیق کنیم بعد نظریه صادر کنیم، فقط به همه کسایی که این فیلم دیدن پیشنهاد میکنم درباره علم متافیزیک تحقیق کنن، در ضمن اگر شما به همون کسایی که توی فیلم هستن که شما اینقدر ازشون بد میگی نظریه خودتو نشون بدی خیلی محترمانه میخونن بعد فکر میکنن بعد تحقیق بعدش نظر میدن. این فیلم یه نظریه علمی توضیح میده که توی متافیزیک ثابت شده. البته هرروز برای همه ما اتفاق میفته ولی هیچ توجهی بهش نمیکنیم.
با سلام.برادر عزیز این خدایی که تو این برنامه همه اش اسمشو میاوردن و ازش مدد میخواستن خدای ما نیست.بجای نگاه کردن به این چرندیات سخنرانی های استاد رائفی پور را نگاه و گش کنید
راز یک واقعیت بزرگ برآمده از علم و تاریخ و انسانیت است با قبول نداشتن شماها مذهبی ها هم از بین نمیره.
در مورد این مستند باید عرض کنم که بسیاری از حرفهایی که در آن گفته میشه درسته و شخصن برای خودم اتفاق افتاده، ولی بنظر میرسه سازندگان این فیلم آنچنان هم صادقانه این راز رو بیان نمیکنن و نوع حرف زدنشون آنجنان هم صتدقانه نیست. این تردید اول در قسمتی در من بوجود اومد که دیدم در طول فیلم بیشتر به پول و ثروتگرایی تاکید شده و این راز رو بیشتر با خواستن پول میخوان عملی کنن، بعد به تیپ بعضی افراد که بعنوان فیلسوف یا فیزیکدان معرفی شده بودند دقت کردم و در برخی موارد دیدم مثلن داشتن انگشتر در انگشت شصت اصلن به یک فیلسوف نمیخوره. نمیخوام بگم این تیپ بده یا جرمه یا این تیپ رو نکوهش کنم فقط بنده شخصن چنین تیپی رو در یک فرد آکادمیک ندیدم. ولی در حالت کلی میشه گفت بنده خودم از این فیلم چیزهایی یاد گرفتم و چیزهایی رو که بهشون شک داشتم با دیدن این فیلم بیشتر به سمت یقین متمایل شد.
واقعا متاسفم براتون با ذهن پوسیده ای که دارین .
عجب نقدی!! همین تفکرات است که باعث تقسیم بندی جهان به پیشرفته و جهان سوم شده.
در هیچ جای اعتقادات دینی گفته نشده که دنیا و نعمتهاشو رها کنید، برای خود منزل و ماوایی نسازید، کسب ثروت نکنید و... بلکه گفته شده از راه صحیح بدست بیاورید و در راه صحیح خرج کنید، حتی سفارش شده که اگر چیزی از خدا می خواهید به مقدار زیاد بخواهید، نه کم.
اگر جهان اسلام به ثروت و قدرت دهن کجی کنه، چطوری میتونه با دنیای کفر مقابله کنه؟؟
در دنیا برای همه انسانها نعمت وجود داره فقط باید بخوان.
چطوریه که تعدادی آفریقایی به بالاترین درجات علمی، ورزشی، اجتماعی و... در اروپا و امریکا و جاهای دیگه دنیا رسیدن و تعداد زیادی دیگر در افریقا با فقر و بیماری و گرسنگی دسته و پنجه نرم میکنن؟ این همان چیزیست که یا خواسته اند یا در ذهن خود پرورانده اند.
این یه چیز اثبات شدست و من بهش ایمان اوردم.....من یه آدم چهارده سالم و از بین این همه داستان و حرفا که شنیدم این واقعى تره.....خب ما وقتى یه تفاق برامون میوفته دست میبریم به خدا و پیغمبر در واقع این خواستمونه که به کائنات میره(به قول کتابsecret) و جوابش بر میگرده.... از کسایى که دلیل اوردن که این دروغه یا نظر دیگه او دادن میخوام که حتما کتابشم بخونن...
ببینید ای قبول که آدم هرچقدر مثبت فکر کنه بهتره و ممکنه اتفاقای خوبی براش پیش بیاد
یعنی در هرصورت آدم مثبت گرا باشه بهتر از منفی گرا بودنه
ولی خب این کتاب راز هم دیگه خیلی اغراق کرده
واقعا اینطورام که اینا میگن نیست،من خودم بارها چیزی رو با تمام وجود خواستم ولی هیچ اتفاقی نیفتاده
کاملا با حرفاتون مخالفم اقای تحلیلگر، خیلی تحلیل ابتدایی و سطح پایینی بود. انگار واسه دبیرستانی ها تحلیل کردین. کاملا به راز اعتقاد دارم و نتیجه هم دیدم ازش.! 
نویسنده خوب نقد میکرد ولی آخراش بیشتر عقاید مذهبی اش بود تا نقد علمی.
سلام به شما دوستان نمیدونم شما چرا میخواید هر چی از غرب میاد رو وتو کنید اما اینو میدونم روح خدا داخل کالبد ماست پس میشه گفت که ذهن ما که از غار نشینی ما رو به صنعتی بودن رسونده میتونه خیلی فراتر از اینا هم باشه. مثل ورزش های تمرکزی که میشه با تمرکز انسان به سفر بره بنده از نزدیک دیدم. اما حالا اسنکه شما همه جیز رو با مقیاس های اسلامی خودتون میسنجید میخواستم ببینم گذشته از اینکه اینا کافرن و مرتد و غیره که البته به مدارج عالی جهانی هم رسید ، مسلمونا به کجا رسیدن مسلمونایی که تحقیق کنید میبینید یخچال و دوش حمام و لوبه کشی و خیلی از مسائل زندگی امروزی حتی واکسن براشون حروم بوده تا مدت ها آیا میتونن با این تراز های ناقصی که دارن به این فیلم نقد بدن یا بهتره اول شک و شبهه خودشون رو مورد واقعی و خالص بودن دینشون در بیارن یا نه؟؟؟ 

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
همکاری در فروش فایل میهن همکار